Osnovna šola Lucija že vrsto let vključuje učence v prostovoljne dejavnosti, ki prispevajo k razvoju socialnih veščin, odgovornosti in občutka za skupnost. Prostovoljno delo ni le pomoč drugim, temveč je tudi priložnost za osebno rast, empatijo in sodelovanje. Je izkušnja, ki nas spreminja in krepi vezi v skupnosti. Šele, ko sami pomagamo, začutimo, kaj prostovoljstvo pomeni. In prav to je cilj naše šole – omogočiti učencem, da skozi prostovoljno delo spoznajo, kaj pomeni biti del sočutne skupnosti.
Znanje, pridobljeno iz izkušenj, ima večji vpliv kot teoretične razlage. Prostovoljstvo sprošča hormone, kot sta oksitocin in dopamin, ki nas delajo srečnejše, bolj povezane in zdrave. V šoli se prostovoljstvo začne že v razredu z majhnimi dejanji, kot je pomoč sošolcem ali pozdrav novemu učencu. Na tak način, se pri učencih razvijata sočutje in potrpežljivost. Takšni trenutki niso zapisani v učbenikih, a ostanejo za vedno v spominu. Prav ta majhna dejanja so jedro prostovoljstva, saj izhajajo iz želje po pomoči brez pričakovanj.
Šola mora biti več kot prostor za znanje, učiti in privzgajati mora tudi vrednote. Ko šola spodbuja prostovoljstvo, oblikuje bodoče odrasle, ki bodo prispevali k boljšemu svetu. Prostovoljstvo se ne razvija le v razredu, ampak se razširi na celotno šolo in izven nje. Učitelji s svojim zgledom učencem pokažemo, da prostovoljstvo ni le naloga, temveč vrednota.
Kot šola smo se letos lotili številnih čudovitih akcij, ki so presegale meje učilnic. S projektom Pismo za lepši dan smo se povezali s starostniki. Učenci so pisali o sebi, svojih doživetjih, o majhnih, a pomembnih stvareh v življenju in s tem nekomu, ki morda živi osamljeno, polepšali dan. Hkrati smo razvijali svoje pisalne sposobnosti in empatijo – veščini, ki sta neprecenljivi za življenje.
Prav tako smo se vključili v akcijo Hladilnik toplega srca, kjer so učenci risali, pisali in zbirali dobrine za tiste, ki potrebujejo pomoč. Sodelovali smo tudi na dobrodelni prireditvi Kresniček, kjer smo zbirali sredstva za šolski sklad, s čimer smo pokazali, da s skupnimi močmi lahko naredimo veliko.
Pozabili nismo niti na starostnike, katerim smo izdelali drobne pozornosti in praznična voščila, da so lahko prejeli delček prazničnega veselja iz naših rok. Nekateri učenci so jih s svojo programsko točko obiskali tudi v domu za ostarele.
S pisanjem pisem poštarju Pavletu, ki prinaša dobro voljo po celi Sloveniji, smo spodbujali ustvarjalnost in toplino. Poleg tega redno sodelujemo v akcijah, kot so zbiranje papirja, hrane za živali, šolskih potrebščin in drugih dobrin ter menjava oblačil ipd. Nekaj utrinkov je dostopnih na: https://www.facebook.com/watch/?v=946986953580134&rdid=5APY94hVQsPgfM13
Vsaka od teh opisanih dejavnosti ni le prostovoljno dejanje, ampak tudi priložnost za rast – za učence, učitelje in celotno šolsko skupnost. Ponosni smo, da lahko s prostovoljstvom, ne le pomagamo drugim, ampak tudi krepimo vrednote, kot so solidarnost, sočutje in skupnost. In v tem duhu bomo z veseljem nadaljevali.
Osnovna šola Lucija se z izvajanjem različnih prostovoljnih dejavnosti trudi učencem omogočiti, da postanejo odgovorni in sočutni posamezniki, ki bodo v prihodnosti aktivni člani družbe. S spodbujanjem prostovoljnega dela šola ne le pomaga tistim, ki pomoč potrebujejo, ampak tudi razvija in krepi vrednote, ki so pomembne za zdravo in harmonično družbo. Z vključevanjem v prostovoljne dejavnosti učenci ne le prispevajo k boljšemu svetu, ampak tudi pridobivajo neprecenljive življenjske izkušnje, ki bodo oblikovale njihov pogled na svet in jih pripravile na izzive v odraslem življenju.